Skip to Content

Nakon 18 godina napokon zlato opet u Osijeku.

Od 21. do 24. siječnja 2016. Godine u Portugalskom gradu Matosinhosu održano je 64. Svjetsko ornitološko prvenstvo. Na prvenstvu je bilo prijavljeno 21 883 ptice od 2 739 izlagača iz 23 zemlje. Našu zemlju predstavljalo je 16 izlagača sa 97 ptica od kojih je čak 17 ptica osvojilo nagradu.

64.svjetsko prvenstvo-izložba

Među nagrađenim pticama našla se i ptica člana našeg društva, Dražena Dokletala  iz Višnjevca koji je u takmičarskoj grupi agapornis rozenkolisa u violet boji osvojio 1. mjesto sa 90 bodova.

Dražen i Mateo Dokletal sa medaljom i šampionom svijeta

diploma i zlatna medalja

To je njegova druga medalja sa svjetskih takmičenja prvu je osvojio prije čak 18 godina točnije 1998 godine u nizozemskom gradu Zutphenu i to isto zlatnu medalju koja je tada ujedno bila i  prva zlatna medalja osvojena  za Hrvatsku. To su i jedine zlatne medalje sa svjetskih takmičenja koje su došle u Osijek.

ptica na izložbi

Najuspješnija zemlja na prvenstvu je bila Španjolska koja je imala izloženih 5 107 ptica, a osvojila je 191 zlatnu medalju,224 srebrnu medalju i 253 brončane medalje. Nakon Španjolske slijede Portugal sa 4 297 izloženih ptica i osvojenom  191 zlatnom medaljom,224 srebrnom medaljom i 253 brončanom medaljom i treća  Italija sa 4292 izložene ptice koje su osvojile 123 zlatne medalje,163 srebrne medalje i 223 brončane medalje.